Solgar Kyselina listová 400 mikrogramov 100 tabliet

Doplnok stravy s kyselinou listovou - Folacín (Folic acid) 400 mikrogramov. Pôsobí priaznivo na vývoj plodu. Dôležitá pre krvotvorbu.

Vegan
Bez lepku
Bez přidaného cukru
Bez éček
Výrobca: Solgar
Kód produktu: skl100
Pôvodná cena 11,60 €
Vaša cena s DPH 9,70 €
Grizlici pred Vami už všetko zjedli
Dočasne nedostupné
Doprava od 2,99 € (Zásielkovňa)
Zásielkovňa (Platba kartou on-line) 2,99 €
Zásielkovňa (Platba vopred) 2,99 €
Zásielkovňa (dobierka) 3,98 €
Kuriér IN-Time (Platba kartou on-line) 4,99 €
Kuriér IN-Time (Platba vopred) 4,99 €
Kuriér IN-Time (dobierka) 5,98 €
Slovenská pošta Kuriér na adresu (Platba kartou on-line) 3,99 €
Slovenská pošta Kuriér na adresu (Platba vopred) 3,99 €
Slovenská pošta Kuriér na adresu (dobierka) 4,98 €

Produkt čoskoro naskladníme. Môžeme vám o tom zaslať upozornenia.

Solgar Kyselina listová 100 tabliet

Doplnok stravy s kyselinou listovou - Folacín (Folic acid) 400 mikrogramov. Pôsobí priaznivo na vývoj plodu. Dôležitá pre krvotvorbu.

 

Zdravý vývoj plodu
 

Kyselina listová je nevyhnutná pre správne delenie buniek a tým pre vývoj a zachovanie telesných tkanív a systémov (predovšetkým nervového systému). Je tu vedecky dokázané významné neurologické riziko pre plod, ktorého matka počas tehotenstva nemá dostatok kyseliny listovej. Takýto deficit sa môže u plodu prejaviť rázštepom nervovej trubice (spina bifida). Mnoho štúdií potvrdzuje ochranný vplyv suplementácia kyselinou listovou pred vznikom defektu nervovej trubice. Dávka odporúčaná mnohých expertov je 400mikrogramů denne. Toto sa odporúča užívať aj v čase pred otehotnením u žien, ktoré sa snažia otehotnieť. V dôsledku nespoľahlivosti a nestálosti obsahu kyseliny listovej v potrave, niektoré vlády odporúčajú ženám užívať potravinové doplnky s kyselinou listovou bez ohľadu na ich stravovanie.

Ženám, v ktorých predchádzajúcom tehotenstve sa objavil u plodu defekt nervovej trubice ,, poradný výbor pri Ministerstve zdravotníctva vo Veľkej Británii, odporúčal dennú dávku kyseliny listovej 5 mg (5000mikrogramů). Toto odporúčanie vychádza zo štúdie z roku 1991, ktorá preukázala, že denný príjem 4mg kyseliny listovej chráni ženy pred ďalším tehotenstvom s defektom nervovej trubice. Pozor: Dávka 5 mg kyseliny listovej je dostupná len na recept a musí byť používaná pod dohľadom lekára.

Zlepšenie mentálnych funkcií a emočného zdravia
 

Vo svojej aktívnej forme je kyselina listová bohatým darcom metylu, zlúčeniny požadovanej pre tvorbu a obnovu mnohých telových látok, vrátane neurotransmiterov (chemických prenášačov nervového vzruchu). Keďže neuroprenášače (serotonín, dopamín, a acetylcholín) sú zodpovedné za také funkcie ako pamäť, mentálnu jasnosť a bdelosť a stabilita nálad, nie je prekvapením, že nedostatok kyseliny listovej môže viesť k depresii a narušiť vnímanie (senilnou demenciou). Kyselina listová tiež znižuje hladinu škodlivého homocysteínu, pretože urýchľuje jeho spätnú premenu na aminokyselinu metionín. Vysoká hladina homocysteínu bola preukázaná za faktor spôsobujúci Alzheimerovu chorobu.

Zdravie srdca a ciev
 
Zvýšená hladina homocysteínu je tiež hlavným rizikovým faktorom vzniku aterosklerózy. Kyselina listová, najmä v kombinácii s vitamínom B12 (tiež darcu metylu) a vitamínom B6, môže pomôcť ochrániť steny ciev urýchlením spätnej premeny homocysteínu na aminokyselinu metionín. A metabolizovaním homocysteínu na cystathionin a cysteín. Homocysteín poškodzuje krvné cievy priamo urýchľovaním deštrukcie spôsobované voľnými radikálmi.
Zdravie gynekologického systému
 

Štúdie preukázali, že nedostatok kyseliny listovej je jedným z hlavných rizikových faktorov pre vývoj cervikálny dysplázia (dysplázia krčka maternice), ochorenia ktoré je charakterizované abnormálnym vývojom buniek krčka maternice. Suplementácia vysokými dávkami kyseliny listovej priniesla veľmi pôsobivé výsledky pri klinických skúškach. Bola zastavená progresia  ochorenia a často došlo k normalizácii buniek krčka maternice. Pozor: Typické dávky vo výskume boli 10 mg denne. Takéto dávky sú iba na recept a môžu sa užívať len pod dohľadom lekára.

 

Bežné zdroje v potrave:

Pivné kvasnice, fazuľa, asparágus, celé zrná, orechy, zelená listová zelenina, teľacia pečeň, červená repa. Pozor: Obsah kyseliny listovej v strave je často značne narušený spracovaním (je ničená teplom a rýchlo sa rozpúšťa vo vode). Množstvo sa tiež rýchlo znižuje pri skladovaní. Preto príjem zo stravy nie je vždy spoľahlivý zdroj kyseliny listovej, bez ohľadu na spôsob stravovania a suplementácia má svoje ospravedlnenie, najmä ak človek spadá do tzv. Rizikovej skupiny.

 

 

Nie je známa toxicita dávok kyseliny listovej nachádzajúcich sa v potravinových doplnkoch. Suplementácia kyselinou listovou môže zamaskovať nedostatok vitamínu B12 a preto sa odporúča užívať vitamín B12, ak je užívaná kyselina listová. Vegetariáni a vegani majú často diétu bohatú na kyselinu listovú a chudobnou na vitamín B12, čo môže ospravedlňovať suplementácii vitamínom B12 v podobe doplnkov stravy.

Pozor: Neurologické poškodenia spôsobené nedostatkom vitamínu B12 môžu byť nevratná. Je veľmi dôležité zabezpečiť adekvátny a stály príjem vitamínu B12, najmä preto, že deficit sa nemusí niekoľko rokov symptomaticky prejavovať.

  • Vysoké dávky majú byť užívané epileptikov iba pod dohľadom lekára, pretože u niektorých jedincov môžu spôsobiť vyššiu záchvatovitou aktivitu
  • Suplementácia môže znižovať aktivitu fenytoínu.
  • Kyselina listová nemá byť užívaná súčasne s metotrexátom bez supervízie predpisujúceho lekára.
  • Pri schizofrénii je možné užívať kyselinu listovú iba pod dohľadom lekára.
  • Vysoké dávky sa nemajú užívať bez dohľadu lekára pri vysokej hladine histamínu.
  • Nadmerné dávky môžu spôsobiť kryštalizácii folacínu v obličkách a zvýšiť vylučovanie kyseliny močovej močom.
  • Veľmi vysoké dávky môžu spôsobiť nadúvanie, stratu chuti do jedla a nevoľnosť.
  • Vysoké dávky jednotlivého vitamínu B môžu viesť k nedostatku iných B vitamínov a preto je žiaduce pri vyšších dávkach kyseliny listovej užívať aj B-komplex.

 

Kyselina listová 400mikrogramů (200% DDD) Denná odporúčaná dávka

Plnidlo fosforečnan vápenatý, karboxymethylcelulóza, protispekavé látky kyselina stearová, oxid kremičitý, plnidlo mikrokryštalická celulóza.

Bez: cukru, škrobu, soli, sóje, kukurice, pšenice, lepku, kvasníc, mliečnych súčastí, umelých farbív a konzervantov.

Vhodné pre: vegetariánov, vegánov, výrobok je kosher (certifikát: K-1250).

Upozornenie: Ukladať mimo dosahu detí. Nepoužívajte ako náhradu pestrej stravy. Neprekračujte odporúčané dávkovanie. Nie je určené pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Jedna tableta denne pri jedle alebo podľa rady lekára.

Uživateľské recenzie

K tomuto produktu neboli pridané žiadne recenzie

© 2014–2020 GRIZLY.cz - všetky práva vyhradené
Vytvorilo FEO