Kategórie

9 trendov v chudnutí, ktoré nie sú dlhodobo udržateľné

9 trendov v chudnutí, ktoré nie sú dlhodobo udržateľné

Ktoré výživové smery sú populárne, ale dlhodobo neudržateľné? Akým reštrikciám by ste sa mali v strave rozhodne vyhnúť a prečo?

Redukcia hmotnosti je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje úpravu jedálnička aj životného štýlu. Na druhú stranu to neznamená, že sa musíte navždy vzdať svojich obľúbených jedál a nesmiete jesť po 6 hodine večer. Pokiaľ teda zvažujete zmenu, začnite drobnými krokmi a vyhnite sa radikálnym zmenám. Ako sú napríklad spomínané trendy.

1. Tekutá proteínová strava

Prášková proteínová strava sľubuje rýchly úbytok hmotnosti a vytúženú postavu. Reklamné oznámenie bohužiaľ neoznamuje aj pomerne rýchly návrat hmotnosti, keď práškové preparáty vysadíte. Celé kúzlo spočíva v obmedzení príjmu energie oproti vášmu pôvodnému jedálničku. To má vplyv aj na zásoby glykogénu (zásobný sacharid vo svaloch), ktorý na seba viaže vodu. Keď obmedzíte príjem jedla a konzumujete len instantný nápoj, nejakú zeleninu a proteínové tyčinky, zníži sa obsah čriev, vyprázdnia sa svaly, neviaže sa toľko vody a nájdu sa ručička na váhe hýbe. Tak trochu falošne, pretože strata hmotnosti nebude z tuku a teda pre vás bude v podstate bezcenná.

2. Obmedzovanie sacharidov

Pečivo, cestoviny a zemiaky samy o sebe nie sú príčinnou priberaním. S kľudom ich teda môžete zaradiť späť do jedálnička. Záleží totiž na množstve, a predovšetkým na tom, s čím tieto prílohy jete. Skúste smotanovú omáčku vymeniť za paradajkový základ, na rožok si dajte namiesto salámy šunku, znížte spotrebu masla alebo mažte čerstvým syrom a zemiaky si uvarte alebo upečte v rúre len na kvapke oleja. Telo je navyše múdre, keď mu zoberiete sacharidy, vyrobí si ich z bielkovín. Čo vás vo výsledku vyjde drahšie a ešte stratíte cennú svalovú hmotu.

3. Paleo a Whole 30

Stravovací smer založený na úplnom vyradení obilnín a obilných produktov, strukovín, mlieka a mliečnych výrobkov, rastlinných olejov, cukru a spracovaných potravín. Ako vidíte, v jedálničku vám toho veľa nezostane. Radikálne teda znížite energetický príjem a navyše budete denne prijímať veľké množstvo živočíšneho tuku a minimum vlákniny, čo je pomerne silný základ pre budúci rozvoj kardiovaskulárnych ťažkostí. Najviac však utrpí vaša psychika, pokiaľ ste milovníci cestovín a pečiva. Kokosový pseudochlieb a cuketové prúžky nenahradia lahodnú chuť pôvodných potravín.

Zaujíma vás, čo o nás napísal Fitland.sk? Prečítajte si celú recenziu.

4. Nízkotučná diéta

Obmedziť tuk automaticky neznamená, že tuk budete chudnúť. Tuk je dôležitou súčasťou jedálnička. Chráni orgány, udržuje teplo, podieľa sa na tvorbe hormónov a vstrebávaní vitamínov rozpustných v tukoch. Vynechanie tuku môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Navyše tuk je nositeľom chuti, takže na nízkotučnej diéte si veľmi nepochutnáte. Pokiaľ nie ste po ochorení pečene alebo odobratí žlčníka, tuk do vášho jedálnička patrí aj pri redukcii hmotnosti.

5. Prerušované hladovanie a stravovanie podľa cirkadiánneho rytmu

Pomerne nedávny trend jesť len po obmedzenú dobu funguje na jednoduchom princípe, čím menej hodín máte na jedlo, tým menej toho zjete. Žiadne špeciálne benefity pri redukcii hmotnosti neboli preukázané. Pokiaľ je navyše okno na jedlo príliš krátke, môže dochádzať okrem nedostatočného príjmu energie aj k nedostatočnému príjmu mikronutrientov. Spôsob stravovania nemusí vyhovovať každému a nedostatočný príjem môže negatívne pôsobiť obzvlášť na reprodukčný systém u žien. Zároveň prerušované hladovanie dodržuje v podstate každý, kto večer spí aspoň 8 hodín a konzumuje posledné jedlo 2-3 hodiny pred spaním. Len to nemá žiadny špeciálny zaujímavý názov a jedná sa len o vyváženú životosprávu.

6. Krabičková diéta

Stravovanie zaistené firmou dodávajúcou krabičky s jedlom môže byť fajn, ALE! Užitočná bude len pre človeka, ktorý sa už orientuje v tom, čo sú živiny, aké potraviny má vyberať na každodennú konzumáciu, už má za sebou napríklad nejakú úspešnú redukciu vo svojej vlastnej réžii a potrebuje si len odľahčiť od prípravy jedál. Začínať s krabičkami neodporúčam. Až ich opustíte, najskôr sa vrátite späť k svojim starým zvykom, pretože najskôr nebudete skúmať, prečo ste mali v krabičke celozrnný toast a že v ňom bola tvarohová nátierka. Navyše je dôležité si vybrať správne množstvo energie, aby vám nič nechýbalo. Už dávno neplatí, že pre ženu stačí 5000 kJ na deň.

7. Bezlepková strava

Schudnúť na bezlepkovej strave sa zdá ako jednoduché. Zrazu vypadne z jedálnička sladké pečivo, cestoviny so smotanovou omáčkou a nahradené sú bezlepkovými celozrnnými výrobkami. Žiadny zázrak sa nekoná, vyradili ste len zdroj jednoduchého cukru a tuku a zaradili viac vlákniny. Bezlepková strava je určená ľuďom, ktorým bola na základe vyšetrenia lekárom stanovená celiakia. Pre zdravého človeka nemá bezlepková strava žiadny význam. Je veľmi nákladná, obmedzujúca a môžu chýbať niektoré zložky obsiahnuté vo vyradených potravinách. Svoje obľúbené pečivo si teda môžete dať pri redukcii, lepok totiž črevá nelepí, ale slúži na to, aby bolo cesto nadýchané.

8. Doplnky stravy na chudnutie

Tabletky na chudnutie a odvodnenie sú bohužiaľ stále v kurze, aj keď ich účinok nemá s redukciou hmotnosti nič spoločné. Tabletky na chudnutie za vás žiadnu prácu neurobia, len budete ľahší o niekoľko stoviek až tisíc korún. Väčšinou sa fľaštičky pýšia „prírodným zložením“. Čo je skvelý marketingový ťah, na prírodu ľudia počujú. Faktom ale je, že u najčastejšie používaných rastlinných extraktov používaných v doplnkoch na chudnutie nebol preukázaný žiadny významný účinok. Tablety na odvodnenie síce efekt môžu mať môžu, ale iba na stratu tekutín z tela, čo sa síce na hmotnosti prejaviť môže, ale v skutočnosti je to pre organizmus nežiaduci proces. Telo má vlastný mechanizmus, ako hospodáriť s vodou. Strata vody vyvolaná tabletami je len zbytočná príťaž. Na postave sa to navyše nijako neprejaví. Aby vyzeralo telo pekne, je nutné mať dobrý svalový základ. Na tom potom vyzerá aj tuk dobre. Strata vody ale nič nevyrieši, a ešte stratí pokožka pružnosť.

9. IIFYM

If it fit your macrons alebo či to sedí do makier. Tak sa označuje jednoduché počítanie kalórií. Z krátkodobého hľadiska to môže byť užitočné, aby ste sa naučili pracovať s potravinami a tušili aký je váš celodenný príjem a od toho sa potom odrazili pri úpravách. Počítanie kalórií by ale nemala byť záležitosťou na celý život. Dlhodobé počítanie kalórií potom vyvoláva strach zjesť čokoľvek čo nie je zvážené alebo zadané do tabuliek, spôsobuje úzkosť z jedla pripraveného niekým iným, dochádza k stráneniu sa spoločnosti a môže to viesť až k poruchám príjmu potravy. Počítanie kalórií je dobrý sluha, ale zlý pán. Jedálniček teda zaznamenávajte najdlhšie pár týždňov a potom zápis ukončite.

Článek pro vás napsala nutriční terapeutka Hedvika Jakešová | @nejenojidle_

Hedvika vystudovala Nutriční terapii na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, Výživové poradenství a sportovní diagnostiku a Wellness specialistu na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu PALESTRA.

Své klienty vede ke zdravému vztahu k jídlu, současně klade důraz na kombinaci vyvážené stravy a pohybu, protože společně snáze dovedou k udržitelným výsledkům.

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!