Kategórie

Aký je rozdiel medzi nutričným terapeutom a výživovým poradcom?

Aký je rozdiel medzi nutričným terapeutom a výživovým poradcom?

Prečo je rozdiel medzi týmito pojmami tak dôležitý a komu zveriť do rúk svoje zdravie?

Na prvý pohľad je jedlo úplne obyčajná ľudská potreba. Keď sa ale dostane téma jedla do ne-správnych rúk, môže jedlo a všetko okolo neho spôsobiť množstvo problémov. Z toho dôvodu existuje nutričný terapeut.

Kto je vlastne nutričný terapeut?

Táto profesia je veľmi špecifická tým, že sa jedná o nelekárskeho zdravotníckeho pracovníka. Nutričný terapeut je ten človek, čo pracuje napríklad v nemocnici a zaisťuje, aby žiadny pacient objektívne netrpel od hladu. To že vám v nemocnici nechutí alebo máte kvôli operácii čriev veľmi ose-kaný jedálniček, je zas iná vec a nutričný terapeut s ňou príliš nezmôže.

Prípadne môže nutričný terapeut pracovať aj vo svojej vlastnej súkromnej praxi. Pretože nutričný terapeut spadá do zákonu o nelekárskych zdravotníckych povolaniach č. 96/2004 Zb. a jedná sa o absolventa vyššej odbornej školy alebo vysokej školy, nemôže sa tak označovať každý. Keď budete vyhľadávať odborníka, aby vám pomohol s nejakým špecifickým zdravotným problémom, hľadáte vždy nutričného terapeuta. Nehľadáte výživového poradcu, nutričného či výživového kouča, nutričného špecialistu, výživára, špecialistu na výživu a ďalšie.

Ako výživový poradca (a všetky ostatné označenia) sa môže nazvať akýkoľvek človek, ktorý dovŕšil 18 rokov, má čistý trestný register a založí si živnosť „poradenstvo“. Výživový poradca môže byť teore-ticky každý. Teoreticky. Bohužiaľ to dopadá tak, že kto raz schudol, začne za peniaze radiť ľuďom. A nie úplne dobre. Takáto verzia je pre klienta najmenej bezpečná a môže privodiť akurát nezdravý vzťah k jedlu. Každý má totiž iné potreby a znalosti nemožno stavať na jednej vlastnej skúsenosti. Prijateľnejšou možnosťou je absolvent akreditovaného kurzu. Taký človek má aspoň základné informácie o výžive. Stále sa ale kurz na pár týždňov nedá porovnať s tromi rokmi štúdia na vysokej škole. Výživový poradca môže byť aj absolvent odboru výživy na športovej alebo poľnohospodárskej vysokej škole. Ale pozor, taký človek opäť môže pracovať len so zdravými ľuďmi, riešiť výživu v oblasti prevencie alebo výroby potravín, ale nie je to nutričný terapeut.

Je diplom z vysokej školy obyčajný "kus papiera"?

Občas sa stretnete s tvrdením, že diplom z vysokej školy je iba kus papiera. Že predsa stačí, keď človeka baví jedlo a zaujíma sa. Najčastejšie som sa s takýmto výrokom stretla u ľudí, ktorí buď vysokú školu nikdy neštudovali alebo študovali úplne iný odbor, a potom sa vrhli na výživové poradenstvo. „Kus papiera“ dáva klientom aspoň nejakú záruku, že im nutričný terapeut alebo výživový poradca neublíži. Absolventi vysokých škôl väčšinou mávajú sebareflexiu a pokoru. Čím viac vedia, tým viac sú opatrní. Informácie čerpajú z odbornej literatúry alebo vedeckých štúdií, ktoré zvládnu rozlíšiť a interpretovať. Nenechajú sa nachytať na zastarané mýty, nedémonizujú potraviny, nevynechávajú bezdôvodne žiadnu zložku stravy, nerozdeľujú potraviny na zdravé a nezdravé, nezastrašujú, nestavajú základ na doplnkoch stravy a zohľadňujú individuálne potreby klienta. Na druhú stranu myslite aj na to, že pokiaľ máte nejaký rozsiahlejší a dlhodobý problém, je dôležité ho riešiť s lekármi, nutričným terapeutom, prípadne aj s psychológom alebo psychiatrom. Nutričný terapeut môže pomôcť zvýšiť kvalitu života, ale nie je to neomylný vševed a môže sa stať, že nevyrieši úplne všetky zdravotné problémy týkajúce sa potravín, zažívania a jedla všeobecne.

Prekvapivo by si nikto nenechal vytrhnúť zub u kováča, operovať slepé črevo u mäsiara, ošetriť právne dokumenty u pokladníc. Ale napriek tomu stále ľudia vkladajú svoje zdravie do rúk ľudí bez adekvátneho vzdelania.

Až uvidíte ďalšiu reklamu influencerov na doplnky na chudnutie, zažívanie, chudnúce kúry a podobné produkty nenechajte sa tentoraz nachytať. Aby vám niečo influencer odporučil, niekto ho s najväčšou pravdepodobnosťou musel zaplatiť. Vôbec to nemusí znamenať, že produkt používa alebo že mu nejako pomohol. Vysoké čísla sledujúcich nezaručujú ani pravdivosť informácií, ktoré influencer na tému výživy a zdravia podáva. Nekopírujte teda celé jedálničky ani iné stravovacie zvyklosti. Pretože vaše potreby a vaše stravovacie návyky môžu byť úplne rozdielne.

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!