Každý rok sa v januári začnú zo všetkých strán valiť novoročné diéty zahrňujúce nízky príjem energie, obmedzovanie potravín, démonizáciu základných potravín alebo prechod iba na vrecká s instantným obsahom. Tento spôsob redukcie hmotnosti však nie je dlhodobo udržateľný a končí väčšinou hladom, bolesťou hlavy, únavou a na záver jojo efektom s pocitom zlyhania. Lákavé programy sú navyše propagované fotkami „pred“ a „po“, pri ktorých ale nikdy neviete, čo sa s človekom stalo, keď fotku „po“ odfotil. Udržal si hmotnosť? Musel sa výrazne obmedzovať? Podpísalo sa to na spoločenskom živote? Malo to nejaký vplyv na psychiku? To všetko sú otázky, na ktoré by ste sa mali pýtať, keď vám niekto ponúka nejaký zázračný a prevratný program. Nenechajte si ani nahovoriť, že bolesť hlavy, malátnosť alebo tras je prejavom nejakej „detoxikácie“ a žiaduci stav pri prechode na striktnejšiu stravu. Naopak, ide o obranný mechanizmus tela a prejavy hypoglykémie, čím sa vám telo snaží naznačiť, že mu niečo chýba. Napríklad jedlo.
Preto sme sa rozhodli s GRIZLY spojiť sily a šíriť osvetu, ako sa dajú novoročné rozhodnutia uchopiť lepšie, bez utrpenia as pozitívnym výsledkom. Aby ste tento rok už nemuseli podliehať žiadnej trendy diéte, ale našli si svoj spôsob a vlastné tempo s potravinami, ktoré vám chutia a sú cenovo dostupné. Redukcia hmotnosti alebo zmena životosprávy smerujúca k upevneniu zdravia totiž nemusí byť cesta plná utrpenia, na ktoré si odopriete úplne všetko, čo ste mali radi. Vo vhodne nastavenej zmene životosprávy robíte drobné zmeny s ohľadom na váš aktuálny jedálniček a životné tempo. Hľadá sa kompromis, ako dosiahnuť svoj cieľ s dostatkom energie na všetky ostatné aktivity. Bez pocitu obyčajného prežívania a myšlienok na to „kedy to už skončí“. Vďaka tomu sú zmeny dlhodobo udržateľné a povedú k vybranému cieľu.
Časť práce sme odviedli za vás a pripravili sme pre vás zoznam základných potravín, ktoré denne využijete a nemali by vám chýbať v špajze. Či už máte v pláne redukciu hmotnosti alebo sa len chystáte trochu svoj jedálniček vylepšiť, s našou pomocou tento rok hladovať nebudete a rozhodne sa budete cítiť lepšie.
Počas januára si tiež v niekoľkých článkoch predstavíme hlavné informácie zo sveta výživy, ktoré vám môžu zásadne pomôcť pri zmene jedálnička. Vysvetlíme si, aký je rozdiel medzi nutričným terapeutom a výživovým poradcom. To je dôležitá informácia pre všetkých, ktorí potrebujú vedenie, majú za sebou už niekoľko neúspešných pokusov o redukciu hmotnosti, prípadne rôzne zdravotné obmedzenia, ovplyvňujúce jedálniček. Ďalej sa zameriame na „trendy diéty“, na akom princípe (ne)fungujú a aké sú ich riziká. Pretože diéty nikto držať nechce, ukážeme si, ako vyzerá vyvážený jedálniček, ako začať, keď ste úplný začiatočník a čomu sa naopak vyvarovať.
Pri jedle ale zmena nekončí. Hlavnou zložkou zmeny životosprávy je psychická pohoda. Niekedy nejde urobiť zmenu v jedálničku, kým neurobíte zmenu vo vzťahu k svojmu telu. Predstavíme si trochu iné spôsoby detekcie vášho zdravia, než je len samotná hmotnosť. Pochopenie, ako telo funguje, aké má limity a predovšetkým, že nemôžeme byť všetci úplne rovnakí, vám môže zásadne pomôcť sa navždy oslobodiť z nekonečného kolieska restrikcií.
Tohtoročný január bude snáď ten posledný, keď niečo „začínate“. S našou pomocou totiž budúci rok žiadny nový začiatok potrebovať nebudete.
Článok pre vás napísala nutričná terapeutka Hedvika Jakešová | @nejenojidle_
Hedvika vyštudovala nutričnú terapiu na 1. lekárskej fakulte Univerzity Karlovej, výživové poradenstvo a športovú diagnostiku a wellness špecialistiku na Univerzite telesnej výchovy a športu PALESTRA.
Svojich klientov vedie k zdravému vzťahu k jedlu, pričom kladie dôraz na kombináciu vyváženej stravy a cvičenia, pretože spoločne môžu ľahšie viesť k trvalým výsledkom.