Kategórie

Oriešky a ich využitie v kuchyni

Oriešky a ich využitie v kuchyni

Máte radi oriešky? Poďte si prečítať zaujímavý článok o rozmanitom využití orieškov.

Orechy patria medzi jedny z najvýživnejších a najzdravších potravín vôbec. Existuje veľa druhov orechov a ich nutričná hodnota aj zdravotné účinky sa druh od druhu líši, ale niektoré majú spoločné. Všeobecne obsahujú veľa (zdravého) tuku, sú bohaté na vitamín E a dôležité minerály - hlavne horčík a selén. Majú protizápalové a antioxidačné účinky a pomáhajú znížiť hladinu škodlivého cholesterolu. To, že znižujú riziko vzniku infarktu či mŕtvice, potvrdila už rad štúdií.

Kvôli tomu už sa oplatí zaradiť orechy do každodenného jedálnička, no nie? Ako si orechy najčastejšie doprajete najradšej vy? Väčšina ľudí ich maškrtí len tak alebo ich používa na pečenie rôznych dezertov alebo koláčov. V dnešnom článku si ukážeme, čo ďalšie s nimi môžete v kuchyni vykúzliť.

Orechová mlieka sú skvelou náhradou toho klasického. Môžete ich použiť v studenej kuchyni aj na varenie. Skvelé je na nich to, že si s nimi vďaka nespočetných druhov orechov môžete vyhrať a mlieko tak môže mať zakaždým inú chuť. Rastlinné mlieka môžete jednoducho kúpiť alebo si ho ešte jednoduchšie pripraviť doma. Budete potrebovať zhruba 200 g orechov. Tie si cez noc alebo pár hodín vopred namočíte a potom rozmixujete v litri vody, precedíte a potom už vychutnávate lahodné rastlinné mliečko. Zvyšnú drť môžete použiť na výrobu rôznych krekrov, sušienok alebo usušiť ako orechovú múku.

Orechové mlieko ocenia nielen vegáni a alergici na laktózu, ale všetci, ktorí chcú svoj jedálniček trochu ozdraviť alebo vyskúšať nové suroviny.

Orechová múka sa vyrába z najemno namletých orieškov, v niektorých prípadoch i odtučnených. Na trhu existuje veľa druhov od najznámejšej kokosovej až po pistáciovú . A vyrábajú sa aj múky zo semienok! Takúto múku môžete použiť namiesto tej klasickej na pečenie, hodí sa ale aj na prípravu rôznych sladkých kaší alebo raw dezertov. Na orechovú múku nedajú tiež dopustiť vyznávači Paleo diéty či celiaci. Kúpite ju už hotovú, ale môžete si ju vyrobiť aj sami. Stačí usušiť drť, ktorá vám zostane po výrobe orechového mlieka a vzniknutý prášok ešte raz pomixovať do jemna.

Orechových masiel je najskôr toľko druhov, koľko je na svete orechov. Najznámejším zástupcom je však bezpochyby maslo z arašidov . Orechové maslá majú v kuchyni široké využitie. Okrem toho, že väčšinou veľmi rýchlo zmizne len tak po lyžičke, tak si ich môžete vychutnať v slanej aj sladkej kuchyni. Sú skvelé do ranných kaší či smoothie, vyšľaháte z nich dresing na šalát aj dip k ázijským závitkom. Hodí sa pre zjemnenie chuti do polievok či omáčok a pripravíte z nich aj topping na zmrzlinu. Poslúži tiež k rychlovýrobe orechového mlieka - rozmixujte lyžicu orechového masla s 200 ml vody a rýchle orechové mlieko je na svete :)!

V prírode slúžia semienka aj orechy na to, aby z nich vyrástla nová rastlina. Obsahujú veľa účinných látok, ktoré potom budúce rastlinka využije pre svoj rast. Tieto látky sú v orechoch takzvané uzamknuté a čakajú na splnenie určitých podmienok, aby mohli naplniť svoj potenciál. Tou hlavnou podmienkou pre odomknutie orechov a výživných látok v nich je voda. Preto je ideálne pred konzumáciou semienka aj orechov dopredu namáčať. Potrebné množstvo orechov alebo semienok dajte do misky, zalejte vodou a podľa druhu nechajte namáčať 6-24 hodín. Vďaka namáčaniu napučia, zmäknú, sú lepšie stráviteľné a majú oveľa lahodnejšiu chuť - chutia úplne ako čerstvé. Aktivované oriešky môžete rovno zjesť alebo je dobre vysušiť v sušičke a uskladniť na ďalšie použitie.

PROLINK:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25791863/

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!