Pohánka možno nie je považovaná za tak "cool" prílohu ako quinoa, ani nie je tak fotogenická ako sladké zemiaky, ale za skúšku určite stojí (už len kvôli tomu, ako je zdravá).
Čo sa v dnešnom článku dozviete?
- čo je pohánka a odkiaľ sa k nám dostala
- prečo zaradiť pohánku do nášho jedálnička
- rôzne podoby pohánky
- ako si užiť deň s pohánkou od rána do večera
Čo je pohánka a odkiaľ sa k nám dostala?
Pohánku radíme medzi pseudoobiloviny ako napríklad quinou či amarant.
Málokto by tipoval, že sa k nám dostala z východu. Zanechali nám ju tu v 13. storočí kočovní Mongoli a Tatári (odtiaľ jej názov pohan -ka).
Prečo zaradiť pohánku do nášho jedálnička?
Pohánku neocenia len celiaci, ale aj ľudia trpiaci na kŕčové žily, vysokým cholesterolom, problémy s krvácaním a ďalšie.
Tu sú jej najsilnejšie zbrane:
- je prirodzene bezlepková
- najlepší prírodný zdroj rutínu (vitamín P), ktorý zvyšuje pružnosť a pevnosť ciev, čo pomôže pri problémoch s kŕčovými žilami, popraskanými žilkami, sklony ku krvácaniu a problémoch so srdcom
- aminokyselina lyzín vám podá pomocnú ruku v prevencii oparov
- vysoký obsah vlákniny (rozpustnej aj nerozpustnej) potrebujeme všetci, krásne prečisťuje črevá a pomáha pri vysokom cholesterolu
- je kvalitným zdrojom sacharidov i bielkovín
- obsahuje cenné látky ako sú zinok, selén, mangán, meď a vitamíny B1, 2 a 3, E a C
Rôzne podoby pohánky
Pohánka nie je len príloha na spôsob ryže či bulguru. Nájsť ju môžeme aj vo veľa iných formách.
Od múky a krupice, cez vločky, lupienky a pukance, cestoviny či bulgur, až po pohánkový nápoj.
Kúpiť si môžeme rôzne pohánkové sušienky i slané krekry, zmes na chleby, sladké pečenie, lupienky a müsli, keď je chuť na sladké, rôzne druhy kaší na zdravéú raňajky.
Návod ako si užiť deň s pohánkou od rána do večera:
Raňajky: Deň naštartujeme zdravými a chutnými raňajkami. Pre milovníkov sladkého to môže byť pohánková kaša ozdobená kvalitnou čokoládou, ovocím a samozrejme nesmieme zabudnúť na lyžičku (dve alebo snáď tri?) Lieskovcového masla. Tým čo preferujú slané raňajky, odporučím pohánkový chlieb s vašou obľúbenou nátierkou a kúskom zeleniny.
Desiata: K dopoludňajšej desiate, si doprajeme pár pohánkových sušienok, najlepšie doplnené nejakou bielkovinou (napríklad jogurtom alebo pohárom kefíru).
Obed: Na obed si urobíme Zeleninovú pohánku doplnenú kuracím mäsom, kúskom lososa alebo pre vegetariánsku verziu opečeným tofu.
Recept: Prepláchnutú pohánku povaríme podľa návodu najlepšie v kuracom alebo zeleninovom vývare 2-3 minúty a po polhodinovom oddychu zleje. Medzitým si osmažíme cibuľku, potom pridáme zeleninu podľa chuti (super kombinácia je hrášok so šampiňónmi, špenát s cesnakom alebo pečené papriky všetkých farieb). Zeleninu zamiešame do pohánky a môžeme servírovať!
Olovrant: Popoludní si zmlsneme na jogurte s pohánkovými lupienkami.
Večera: K večeri si pustíme domov trochu orientu a pripravíme si Orientálny pohánkový šalát s mrkvičkou.
Recept: Mrkvu nakrájame na rezance a varíme vo vriacej osolenej vode naskus. V panvici si osmažíme cibuľku, cesnak na tenké plátky a ak radi ostré aj chilli papričku, pridáme curry koreniacu zmes, uvarenú mrkvu a zamiešame s pohánkou. Necháme vychladiť a podávame so lyžicou kyslej smotany alebo gréckeho jogurtu ozdobené nasekaným koriandrom.
Pred spaním na lepšie zaspávanie si môžeme urobiť bylinkový čaj s lyžičkou pohánkového medu.
Dúfam, že teraz vezmete pohánku na milosť, vyskúšate a treba si ju aj obľúbite.
Budem rada, ak nám napíšete vaše skúsenosti s pohánkou či ako pohánku máte radi vy.
Text: Adéla Volková