Kategórie

Čo takto dať si vločky

Čo takto dať si vločky

Rozmýšľate nad raňajkami, ktorá Vás ráno nakopnú tou správnou energiou? Vločky sú určite tá správna voľba. Ale ktoré si vybrať? Pozrieme sa spoločne ako vyzerajú jednotlivé typy vločiek, aké majú nutričné vlastnosti, chuť a tvar. Akým spôsobom sa pripravujú a vy si sami zhodnotíte, ktoré sú pre Vás tie najlepšie.

Môžete si prečítať:

  • Čo je to vločka a ako vznikla
  • Rozdelenie vločiek
  • Zloženie jednotlivých vločiek
  • Vlastnosti a výhody spôsoby využitia
  • Zhrnutie

Čo je to vločka a ako vznikla

Keď povieme slovo vločky, najčastejšie si vybavíme tie snehové, čo padajú z neba. My sa ale teraz zameriame na tie, ktoré si najradšej sypeme do misky v podobe zdravých raňajok a popíšeme si najskôr ich postup výroby. Vznikajú špeciálnym technologickým procesom zo semienok rastlín z čeľade tráv. Spôsoby výroby sa ľahko líši, ale v zásade dochádza k odstráneniu šupky čiže hrubého zrna a rozdrvenie vnútornej časti (jadra), aby boli vločky pre človeka chutné a ľahko stráviteľné.

Semienka rastlín, z ktorých vznikajú vločky, sa označujú ako obilniny alebo tiež pseudoobiloviny, podľa toho, o aký typ traviny sa jedná. V zásade sa ale ich pestovanie a využitie príliš nelíši. Už tisíce rokov sú nepostrádateľnou súčasťou ľudskej potravy. K najznámejším obilninám patrí ovos, pšenica, špalda (divoká / nešľachtená pšenica), jačmeň, raž, kukurica, ale aj proso (pšeno), cirok, teff (Milička) a ryža. Medzi pseudoobiloviny radíme najčastejšie amarant (láskavec), quinou (mrlík) a pohánku. Vločky sa dajú vyrábať aj z niektorých strukovín. Známe sú napríklad hrachové vločky a v neposlednom rade tiež sójové.

Rozdelenie vločiek

Mohlo by vás zaujímať, že niektoré vločky obsahujú lepok a iné sú bezlepkové. Pod značkou Grizly môžete nájsť niekoľko typov vločiek. Rozdelíme si ich na bezlepkové, kam patrí vločky pšenové, ryžové, teffové, amarantové, sójové a pohánkovej a "klasické", kam môžeme zaradiť vločky ovsené, pšeničné, špaldové, jačmenné a ražnej. Ovsené vločky sú asi najznámejšie a môžu sa dokonca špeciálny spôsobom upraviť na bezlepkové.

Všetky spomínané vločky si môžete kúpiť v BIO kvalite, z ktorých teffové, amarantové a sójové ponúkame iba BIO. Vločky sa tiež líšia tvarom, farbou, chuťou a vôňou. Ovsené, jačmenné, ražné a špaldové vyzerajú dosť podobne majú svetlohnedú farbu a orieškovú vôňu. Oproti tomu pohánkové sú tmavšie hnedé, sójové oranžové a ryžové biele. Tvar sa líši podľa typu a veľkosti semienka, napríklad pšenové sú veľmi jemné a drobné, ryžové pôsobia veľké a krehké a špaldové zase vyzerajú pevne.

Zloženie jednotlivých vločiek

Pre obilniny, ako aj vločky z nich vyrobené, je typický vysoký obsah komplexných sacharidov a zároveň nízky obsah tukov. Preto sú odporúčané ako zásadný prvok zdravej a vyváženej stravy. Tiež sa pýšia minerálnymi látkami, ako je draslík, horčík, fosfor, vápnik a železo. Obsahujú významné hodnoty bielkovín, ale aj vlákninu a vitamíny skupiny B. Presný obsah tukov, sacharidov, bielkovín a energetickú hodnotu základných typov vločiek vám opisuje nasledujúca tabuľka:

Nutričné hodnoty vločiek / 100 g
 

Energetická

hodnota kJ / kcal

Tuky (g)

Sacharidy (g)

Z toho cukry (g)

Bielkovina (g)

Ovsené 1551 / 371 7 63 1,2 14
Žitné 1165 / 279 1,6 69 2 8,5
Ječné 1412 / 334 2 63 3 11
Špaldové 1530 / 362 1,5 68 6,5 14
Pšeničné 1289 / 304 1,8 60 3,6 12
Pohankové  1530 / 366 3 71 2 12
Ryžové 1489 / 354 2,5 74 0,5 7,5
Pšenové 1540 / 369 4 69 4 11
 

 

Vlastnosti a výhody

Na základe informácií o zložení, môžeme vločkám pripísať tieto významné vlastnosti a výhody pre ľudský organizmus:

  • Kvalitný zdroj sacharidov, ktoré majú za úlohu zaisťovať energiu pre telesnú aktivitu a správnu činnosť orgánov.
  • V kombinácii s bielkovinami výborne zasýtia a dodajú telu dôležitý stavebný materiál pre obnovu svalov a tkanív.

Ďalej obsahujú:

  • Rozpustnú vlákninu, ktorá spomaľuje vstrebávanie glukózy a tým znižuje glykemický index, a tak napomáha postupnému uvoľňovaniu energie a tým aj znižovanie cholesterolu v krvi. Ďalej prispieva k správnemu tráveniu.
  • Vitamíny skupiny B, ktoré pozitívne ovplyvňujú činnosť nervovej sústavy.
  • Významné zastúpenie minerálnych látok ako je železo, ktoré účinne rozvádza kyslík po tele, vápnik, ktorý ovplyvňuje zdravie kostí a zubov, draslík, ktorý napomáha udržiavať rovnováhu tekutín, horčík, zodpovedný za svaly a ich kontrakcie a fosfor, ktorý je rozhodujúci pre energetický metabolizmus.
  • Antioxidanty, ktoré zabraňujú starnutiu buniek.

Spôsoby využitia

Ak vám nevadí tvrdšia chrumkavá chuť, skúste si ich nasypať len tak surové do jogurtu či mlieka. Zabezpečíte si takto maximálne hodnoty minerálnych látok a vitamínov. Pre zmäkčenie si ich môžete uvariť vo vode či mlieku alebo upiecť v rúre.

Niekto dokonca na prípravu vločiek využíva ryžovar alebo mikrovlnnú rúru. Dajú sa jesť na sladko i na slano, čo komu vyhovuje. Na sladko sa hodia predovšetkým na raňajky alebo ako dopoludňajšia desiata. Zo sladkých variantov úpravy doporučujeme domáce kašu, müsli alebo granolu, ktorú obvykle dochucujeme medom, ovocím a škoricou alebo orieškami. Skvelé sú tiež dezerty a ovocné koláče z vločiek. Naslano sa dajú dochutiť bylinkami, olivovým olejom, grilovanou zeleninou či syrom. Môžete si ich takto pripraviť ako prílohu aj hlavný chod. V našom magazíne prinášame recept na slanú granolu, ktorá je skvelá na ozdobu a ochutenie polievok, ale aj sladký jablkový koláč z vločiek a ďalšie tipy na prípravu zdravých a chutných pokrmov.

Zhrnutie

Snáď sme Vám týmto článkom odpovedali na otázku: "Prečo jesť vločky?" a tiež poukázali na veľa druhov, ktoré si aktuálne môžete kúpiť a ľahko pripraviť. Či už zvolíte akúkoľvek variantu, majte na pamäti, že sa jedná o výživný pokrm plný potrebnej energie pre každý deň.

 


 

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!