Makadamy, makadamiové orechy, makadamský orech… Pod všetkými týmito názvami sa skrývajú jedny a tie isté makadamové orechy. Na prvý pohľad možno menej známe oriešky krásne chrúmu a po prvom ochutnaní si vás ihneď získajú lahodnou maslovou chuťou. Čo sú zač a kde sa pestujú? Radi vám to prezradíme.
Kráľovská pochúťka
S nadsadením povedané môžeme makady označiť za kráľov orechovej ríše. Hneď v troch skupinách totiž s prehľadom trónia na prvom mieste. Ide o najtučnejšie a najdrahšie orechy s údajne najtvrdšou škrupinou. Možno vám pri zmienke o prvenstve medzi najtučnejšími orechmi napadá, že makadamy nemusia byť až toľko zdravé. Opak je ale pravdou. Bavíme sa tu totiž o mononenasýtených tukoch znižujúcich riziko ochorenia srdca a ciev. Zároveň tieto zdravé tuky pomáhajú znižovať úroveň „zlého“ LDL cholesterolu a naopak zvyšovať úroveň toho „dobrého“ s označením HDL.
Makadamy a naše zdravie
Plynule sa dostávame k otázke, čo za zdraviu prospešné látky makadamy vlastne obsahujú? Je ich veľa. Pokiaľ ich zaradíte do vášho jedálničku, zaistíte svojmu telu pravidelný prísun vitamínu A, vitamínu skupiny B a vitamínu E, ktorý je silným antioxidantom. V spolupráci s mastnými kyselinami potom prispieva napríklad k hydratácii pokožky. Konzumáciou makadamou tiež doplníte toľko potrebné železo, vápnik, zinok, horčík ale tiež meď, fosfor alebo draslík.
Makadamové oriešky sú veľmi chutné, vynikajú sladkou, maslovo-smotanovou chuťou a príjemne chrumkajú. Najlepšie sú len tak na chuť, môžete ich však pridať napríklad do raňajkovej kaše alebo do ovocnej desiatovej misky. Okrem toho môžete makadamy tiež opražiť, prípadne siahnuť napríklad po ich solenej praženej variante. Tí z vás, ktorí hľadajú alternatívu ku klasickému mlieku, bude určite zaujímať, že z makadamových orieškov sa dá vytvoriť domáce bezlepkové a bezlaktózové mlieko.
Makadamy však nie sú len na jedenie, vyrába sa z nich napríklad makadamový olej, ktorý má blahodárne účinky na našu pokožku.
Kde sa makadamové orechy pestujú?
Vypestovať takýto chutný makadam je docela veda. Svoje o tom vie zakladateľ GRIZLY Dominik, ktorý sa vydal na dlhú cestu za našimi africkými dodávateľmi do keňského pohoria Taita Hills. Práve tu, pomerne vysoko v horách, sa nachádza makadamová farma, odkial vozíme naše GRIZLY makadamy. Na farme rastie cez 200 stromov s názvom makadámia celolistá, pričom každý z nich vyprodukuje zhruba 100 kg orechov.
Sadeničky stromov sa k miestnym farmárom dostanú prostredníctvom slovensko-keňskej spoločnosti, pričom samotné pestovanie už majú na starosti farmári a ich šikovné ruky. Keďže našich dodávateľov dobre poznáme, za kvalitou dovážaných makadamov si stojíme.
Ako prebieha zber?
Než taký makadamový orech dozrie, chvíli to trvá, zhruba 5 až 7 mesiacov. Dozrievanie je postupné, rovnako ako zber. Dozretý makadamový oriešok sa pozná tak, že proste a jednoducho spadne zo stromu na zem, kde ho farmári následne zozbierajú. V úvode sme spomínali, že škrupina makadamového orechu je veľmi tvrdá a rozlúsknuť ho nie je tak jednoduché – s obyčajným luskáčikom na orechy by ste moc nepochodili. Napríklad naši farmári používajú k rozlúsknutiu špeciálne nárezové píly. Sú to skrátka tvrďši! Ako farmári, tak makadamové oriešky.
Vedeli ste, že…
…odstránením šupky makadamového oriešku by malo prebehnúť do 24 hodín po zbere, aby nedošlo k znehodnoteniu kvality jadra? Šupka totiž obsahuje pomerne veľa cukru, kvôli ktorému by sa na oriešku mohla objaviť pleseň. Taktiež preto k lúskaniu makadamov dochádza priamo na farme, odkiaľ potom putujú na sušenie.
Tak teraz už viete, odkiaľ naše GRIZLY makadamy pochádzajú. Až prídu k vám domov, doporučujeme ich presypať do vzduchotesnej nádoby – takto uskladnené vydržia pri izbovej teplote jeden až päť mesiacov. Tak dobrú chuť!