Ruku na srdce, čerstvo upečený chlebík s plátkom šunky je na raňajky síce príjemný, ale stále dookola ho človek tiež jesť nemôže. Čo tak skúsiť zmenu a namiesto neho si raz dopriať misku zdravej granoly s orechmi a ovocím? Napokon, granola je dôkazom, že zdravé jedlo nemusí byť len výživné, ale môže byť aj chutné.
Slovo granola vzniklo vlastne náhodou. Ako prvý ponúkal granolu v podobe ovsených vločiek s grahamovou múkou lekár James Caleb Jackson svojim hosťom v sanatóriu. Vtedy ju nazýval granula. O pár rokov neskôr vymyslel podobný recept dnes už slávny výrobca obilnín John Harvey Kellogg. Aby sa nedostal do sporu s Jamesom, nazval svoj výtvor granola.
Čo je granola
Mnohí z nás na prvý pohľad rozdiel medzi granolou a müsli zrejme nespozorujú. A je to úplne v poriadku, veď vo svojej podstate sú si obe jedlá veľmi podobné. Müsli aj granola vychádzajú z celozrnného, prípadne ovseného základu. Najzásadnejšia odlišnosť spočíva v spôsobe prípravy. Zatiaľ čo müsli sa je surové, granola sa podáva tepelne upravená – konkrétne upečená.
Postup je pritom mimoriadne jednoduchý. Celozrnný či ovsený základ je v prvom kroku potrebné doplniť o tuk. Nie však hocijaký, výborne sa na to hodí napríklad trochu kokosového oleja, ktorý vločkám prepožičia svoju jedinečnú chuť i arómu. Táto zmes sa následne ešte preleje medom a nechá sa zapiesť.
Možno ste si všimli, že počas prípravy granoly sme nespomenuli žiadne ovocie ani oriešky. Je to úplne v poriadku, nezabudli sme na ne. Zvyčajne je však granola „čistejšia” ako müsli, preto je pri jej pečení každá ďalšia zložka zbytočná. Všetko sa pridá v momente, keď je granola hotová. Vtedy si ju môžete doplniť napríklad jahodami alebo iným lyofilizovaným ovocím.
Ako sa k nám granola dostala
O granole sa v našich končinách pomerne dlho nehovorilo. Nebolo to však preto, že by neexistovala. Jednoducho sme preferovali iné podoby ovsenej zmesi, napríklad spomínané müsli. V Amerike však granolu poznajú už dve storočia. Objavil ju doktor a nutričný odborník James Caleb Jackson z New Yorku.
Doktor Caleb dobre poznal prospešnosť živín v granole. Preto sa rozhodol, že z nej urobí súčasť liečebnej terapie v kúpeľoch, kde pomáhal svojim klientom preklenúť najrôznejšie ochorenia. Jackson rýchlo zistil, že živiny v granole skutočne pomáhajú na správne fungovanie tela.
Ako vybrať najlepšiu granolu
Už vieme, z čoho sa granola skladá a aký je jej pôvod. Poďme si však spoločne povedať, ako na trhu odlíšiť kvalitnú granolu od jej nezdravých napodobenín. Pravá granola by mala disponovať minimom surovín. Pozor si dajte najmä na prítomnosť dochucovadiel, farbív a iných chemických prísad. Tie nemajú v granole rozhodne čo robiť.
Vyskúšať môžete napríklad našu bezlepkovú orieškovú granolu s medom. Nielen že sme k nej pridali kvalitný včelí med, ale dochutili sme ju aj trojkombináciou výborných orieškov – kešu, mandľami a pekanovými orechmi.
Neviete si predstaviť svoj život bez čokolády? Nemajte žiadny výčitky, ani my! Dá sa to však aj zdravo. Namiešali sme pre vás čokoládovú granolu s čučoriedkami, ktorá vás zasýti a poteší kedykoľvek počas dňa. Kvalitný kokosový olej a javorový sirup tentokrát dopĺňajú tri druhy horkej čokolády z Belgicka a Peru či vanilkový extrakt Bourbon Madagascar. Dokonalú kombináciu podčiarkuje prítomnosť čučoriedok, zdroja karoténov, vlákniny, vitamínu C a vápnika.
Ak patríte medzi milovníkov jahôd, určite vás poteší naša bezlepková jahodová granola. Okrem lyofilizovaných jahôd sme do nej pridali kokosové plátky, kešu oriešky a med.
GRIZLY TIP 👉 Radi by ste si vo svojom domove vyčarili vianočnú atmosféru? Ani to pre nás nie je žiadny problém! Naša vianočná granola vás mysľou razom prenesie do Santovej dedinky na severe Fínska. Akonáhle otvoríte balenie, ovanie vás vôňa čokolády, škorice, perníkového korenia a sušených jabĺk. A tá chuť… Tá sa nedá opísať! Mimochodom, vianočná granola Grizly je vhodná aj ako darček pre vašich blízkych. Prepožičali sme jej krásne sviatočné balenie, ktoré pod stromčekom rozhodne neurazí.