Para orech je jadrom struku, v ktorom sa nachádza 12–22 semien s pevnou škrupinou a bielym jadrom. Má jemnú, sladkastú a maslovú chuť a jeho ďalším veľkým prínosom je schopnosť znižovať hladinu cholesterolu. Je tiež známy vysokým obsahom selénu.
Selén podporuje správnu funkciu štítnej žľazy, imunitného systému a podporuje rast buniek. Pre zdravie ľudského organizmu je teda veľmi dôležitý. Pri nedostatku selénu môže dôjsť k poruchám funkcie štítnej žľazy.
Ako vyzerá predávkovanie para orechmi?
Jeden para orech obsahuje okolo 68–91 mikrogramov selénu, čo môže pokryť až 165 % odporúčanej dennej dávky. Odporúčaná dávka para orechov je teda 1–2 orechy denne. Rizikom nadmernej konzumácie môže byť otrava nazývaná selénová toxicita.
Príznaky predávkovania para orechmi:
- nevoľnosť
- únava
- vypadávanie vlasov
- poruchy trávenia
- iné vážne zdravotné komplikácie
GRIZLY TIP 👉 Para orechy si nemusíte vychutnávať len celé, k dispozícii sú aj para orechy vo forme zlomkov alebo para orechy nasekané na plátky. Stačí si vybrať.
Ako sa vyhnúť predávkovaniu para orechmi?
Dodržujte odporúčanú dennú dávku para orechov, teda 1–2 denne. Ak tak urobíte, riziko predávkovania je minimálne. Vieme, že je to niekedy ťažké, ale skúste odolať lahodnej chuti para orechov a doprajte si denne maximálne 2 kúsky.
Môžete tiež orechy namočiť do vody a zbaviť ich tak nežiaducich látok. Orechy vo vode zmäknú, ale ak ich na chvíľu vložíte do rúry, opäť budú chrumkavé.
Výhody para orechov
- sú prospešné pre mozog
- sú vhodné pre zdravie štítnej žľazy
- môžu podporovať pozitívnu náladu
- podporujú zdravú hladinu cholesterolu
- majú protizápalové vlastnosti
Tak s chuťou do nich, ale nezabúdajte – všetkého s mierou!
