Každý z nás túži byť zdravý a krásny. Nie je to však len o pohybe a zdravom stravovaní. Niekedy treba telu dopomôcť aj užívaním výživových doplnkov. Jedným z najlepších je bezpochyby kolagén, ktorý sa čoraz častejšie dostáva do povedomia širokej skupiny obyvateľstva.
Kolagén je často vnímaný ako výživový doplnok. Vedeli ste však, že je to najrozšírenejšia bielkovina v našom tele? Kolagén sa pritom nachádza v spojivových tkanivách, v ktorých zohráva niekoľko dôležitých úloh a funkcií. Viaže vodu, vďaka čomu dodáva pokožke pružnosť a pevnosť. Zároveň je neoddeliteľnou súčasťou keratínu, teda bielkoviny potrebnej na udržanie zdravia vlasov a nechtov.
Čo je to kolagén
Možno ste si všimli, že už vaša pokožka nie je taká pevná. Možno sa na nej čoraz častejšie vytvárajú pigmentové škvrny, alebo si začínate všímať prehlbujúce sa vrásky. Nie je to vaša vina, každý z nás starne. Prečo si však trochu nepomôcť a starnutie “neodložiť”? Nie je problém! Stavte na kolagén! Vďaka kolagénu zlepšíte svoj celkový zdravotný stav do nasledujúcich rokov.
Kolagén však nepôsobí len navonok, ale aj vo vnútri. Jeho obsah v chrupavke pomáha absorbovať silné nárazy, vďaka čomu ostávajú kĺby v bezpečí. Posilňuje tiež odolnosť šliach a kostí, pomáha predchádzať artritíde a iným degeneratívnym ochoreniam kĺbov.
Kedy by sme mali užívať kolagén
Málokto vie, že ľudské telo dokáže kolagén samé vyprodukovať. Faktom však je, že spolu s pribúdajúcimi rokmi sa schopnosť tvorby kolagénu v tele spomaľuje a znižuje. Ako si však ukážeme na konkrétnych príkladoch, jeho nedostatok neradno rozhodne podceňovať. Dobrou voľbou je kolagén užívať vo forme výživových doplnkov – práškov do vody, tabliet či chutných gumových cukríkov. U nás v Grizly máme na sklade všetky typy, stačí si len vybrať.
V odborných kruhoch prevláda názor, že vzhľadom na spomaľujúcu sa tvorbu kolagénu by mali začať užívať takéto doplnky už osoby vo veku približne 25 rokov života.
Aký kolagén poznáme
Tentokrát nás nebudú zaujímať formy a podoby kolagénu, ale jeho základné typy. Najčastejšie sa totiž na trhu stretnete s tromi – hovädzím, bravčovým a morským kolagénom. Každý z nich má pritom svoje špecifické vlastnosti. Hovädzí kolagén bojuje s bolesťou kĺbov a znižuje riziko osteoporózy, bravčový sa stará o pevnosť spojivových tkanív. My sa však zameriame na morský kolagén.
Čo je morský kolagén
Morský kolagén môžete na trhu často nájsť aj pod označením rybí kolagén. Dôvod je prostý –získava sa z kostí a koží morských rýb. Štandardne sú na to využívané lososy, tuniaky či tilapie. Ak však natrafíte na morský kolagén z iných rýb, ťažkú hlavu si z toho robiť nemusíte. Podstatou totiž je, že je takýto kolagén rýchlo a ľahko vstrebateľný a disponuje nízkou molekulovou hmotnosťou. Vďaka tomu nie je morský kolagén vhodný len na kosti a kĺby, ale aj na zachovanie zdravej a pevnej pokožky.
Morský kolagén je komplexným riešením na udržanie zdravého tela zvonku aj zvnútra. Je bohatý na aminokyseliny, napríklad hydroxyprolín, dôležitú zložku na produkciu kolagénu v bunkách. Prítomný arginín zasa stimuluje imunitný systém a pomáha s rýchlejším hojením povrchových zranení.
Obrovskou výhodou morského kolagénu je, že je hypoalergénny. V rámci jeho vedľajších účinkov sa tak stretnete s minimálnym rizikom alergickej reakcie, a to v porovnaní s ostatnými druhmi kolagénov (bravčovým a hovädzím).
Aké sú funkcie morského kolagénu
Ako sme si už povedali, morský (respektíve rybí) kolagén je typický svojou nízkou molekulovou hmotnosťou a rýchlou vstrebateľnosťou do kožného tkaniva. To so sebou prináša viacero užitočných funkcií:
1. Chráni pokožku pred silnými slnečnými lúčmi
Morský kolagén chráni kožu pred ultrafialovým žiarením, vďaka čomu pomáha predchádzať tvorbe pigmentových škvŕn a spálenia pokožky. Napomáha k nadobudnutiu prirodzeného opálenia a predlžuje jeho trvácnosť.
2. Posilňuje pevnosť a pružnosť pokožky
Udržiava ju hydratovanú počas horúcich letných i studených zimných dní. Vďaka tomu pomáha redukovať vrásky a linky na pokožke.
3. Podporuje hojenie rán
Vďaka vysokej miere prítomnosti arginínu sa stará morský kolagen o rýchle a bezproblémové hojenie povrchových zranení.