Kategórie

Beh v zime

Beh v zime

Uvažujete, že začnete s behaním? Zatvorené športoviská k tomu priamo nabádajú, tak s tým poďte začať.

5 tipov ako behať v zime

Beh je bezpochyby jednou z najprirodzenejších foriem pohybu pre ľudské telo a prináša so sebou celý rad pozitív. Zlepšenie kondície, redukcia hmotnosti, spevnenie väzov a šliach, vyplavovanie endorfínov a takto by sme mohli pokračovať ďalej.

S novým rokom prichádza nová predsavzatia a vzhľadom na zatvorená športoviská sa beh javí ako ideálny variant prinajmenšom pre štart. A cieľ v podobe ubehnutí 5 km, 10 km, polmaratónu alebo dokonca maratóne môže byť perfektnou motiváciou pre obutie tenisiek a vydanie sa v ústrety bežeckým výzvam.

V dnešnom diele sme sa spojili so švédskou firmou Craft, ktorá u nás má už 25-ročnú tradíciu a obľúbili si ju aj olympionici ako David Svoboda alebo Petr Fuksa. Ukážeme jednoduché tipy, ktoré vám na začiatku pomôžu sa popasovať so špecifikami behu v zime. Pre niektorých to možno budú nové informácie, iní si napríklad zopakujú to, čo už dávno vie. Prejdeme naprieč očakávaním, obuvou, terénom, kopcami alebo tým, ako by ste sa mali správne obliecť.

Ak to myslíte s behom vážne a chcete maximálne podporiť svoj športový výkon alebo napríklad redukciu hmotnosti je dôležité zamyslieť sa aj nad výživou. Telo je ako taký motor, ktorý potrebuje palivo vo forme potravín a čím lepšie palivo doplníte, tým lepšia a dlhšia bude jeho výkon a životnosť. Beh je energeticky náročná aktivita a preto je potrebné doplniť energiu. Ideálne je jesť najviac 2 hodiny pred tým než vybehnete a zvoliť skôr potraviny bohaté na sacharidy a bielkoviny. Ako príklady môžeme uviesť ovsenú kašu s lyofilizovaným ovocím alebo banán s mandľovým maslom . Káva pred behom môže byť skvelý pomocník, ktorý vás nakopne, môže zvýšiť mentálnu odolnosť v priebehu behu. Naopak dávajte pozor na hydratáciu, pretože kofeín obsiahnutý v kávových nápojoch odvodňuje a môže spôsobiť pocit stiahnutého žalúdka. Ak sa vydáte na dlhšiu trasu, určite využijete iontový nápoj na udržanie hydratácie, energetickú tyčinku pre bežcov alebo gél . Po behu je dobré opäť doplniť sacharidy a bielkoviny. Sacharidy, aby sme dočerpali spotrebovanú energiu a bielkoviny pre ochranu svalovej hmoty. Vhodná varianta je proteínový nápoj (možno zvoliť aj vegánsku variant) alebo cestoviny s kuracím mäsom alebo tofu.

Líbí se vám tento článek? Řekněte o tom svým známým!